loading...

شاهکار معماری ایران

تمامی معابر، پلکان*ها، سطوح شیبدار، باز شوها، پرتگاه*ها و نقاطی که احتمال خطر سقوط افراد را دربر دارند، باید با نرده و پوشش*های موقت و مناسب حفاظت شوند . 📍۱) کارگران کارگاه*های ساختمانی باید مجهز به ک

تمامی معابر، پلکان*ها، سطوح شیبدار، باز شوها، پرتگاه*ها و نقاطی که احتمال خطر سقوط افراد را دربر دارند، باید با نرده و پوشش*های موقت و مناسب حفاظت شوند .
📍۱) کارگران کارگاه*های ساختمانی باید مجهز به کلاه و کفش ایمنی باشند و بسته به شرایط و نوع کار، سایر وسایل حفاظت فردی همچون دستکش، ماسک، کمربند و طناب نجات نیزمطابق ضوابط آئین نامه مربوط باید در اختیار آنها قرار داده شود.

📍2) تمامی معابر، پلکان*ها، سطوح شیبدار، باز شوها، پرتگاه*ها و نقاطی که احتمال خطر سقوط افراد را دربر دارند، باید با نرده و پوشش*های موقت و مناسب حفاظت شوند .📍3 ) از کار کردن کارگران روی بام ساختمان*ها در هنگام باد و توفان و بارندگی شدید و یا هنگامی که سطح بام پوشیده از یخ باشد ، جلوگیری به عمل آید .

📍4 ) در هنگام کار روی بام*های شیبدار و یا بام*های پوشیده از صفحات شکننده مانند صفحات موجدار نور گیر و ورق*های فشرده سیمانی (ایرانیت) باید از نردبان*ها یا صفحات تراولینگ با عرض حداقل ۲۵سانتیمتر استفاده شود .این نردبان*ها و صفحات باید محکم و مطمئن نصب شده باشند تا احتمال لغزش آنها در زیر پای کارگران کاهش یابد.

📍5) در لبه سطوح شیبدار باید موانع مناسب و کافی برای جلوگیری از سقوط کارگر یا ابزار کارپیش بینی شود .

📍6 ) کارگرانی که روی بام*های شیبدار با شیب بیش از ۲۰ درجه کار می کنند باید مجهز به کمربند ایمنی و طناب نجات باشند.

📍7) معابری که برای عبور فرغون یا چرخ*های دستی ساخته می*شود باید دارای سطوح صاف باشد و برای عبور هر فرغون حداقل یک متر عرض در نظر گرفته شود .

📍8 ) قالب بتن باید قبل از بتن ریزی مورد بازرسی قرار گرفته و نسبت به استحکام آن اطمینان حاصل شود.

یا📍9 ) هنگام برداشتن قالب بتن باید احتیاط*های لازم به منظور حفاظت کارگران ازخطر احتمالی سقوط بتن یا قالب بکار برده شود.

📍10 ) دستگاه*های بتن ساز باید دارای ضامن باشند تا هنگام تمیز کردن*، دستگاه را قفل و از حرکت اتفاقی آن جلوگیری شود.

از 📍11 ) بالا بردن تیرهای آهن
 باید با استفاده از کابل یا طناب*های محکم انجام شود و برای جلوگیری از خم شدن بیش از حد کابل، باید چوب یا وسیله مشابه دیگری بین تیر آهن و کابل قرار داده شود .در این شرایط از زنجیر برای بالا بردن تیر آهن استفاده کنید.

📍12 ) هنگام نصب ستون*ها یا تیرهای آهن، قبل از جداکردن نگهدارنده تیر آهن باید حداقل نصف تعداد پیچ و مهره*ها را بسته یا جوشکاری لازم انجام شده باشد .همچنین قبل از نصب تیر آهن دیگر ، تیر آهن زیرین باید صد در صد پیچ و مهره و یا جوشکاری شده باشد
.
📍13 ) خرپاها باید به *وسیله نگهدارنده روی پایه قرار گیرند و پس از نصب مهارهای لازم و اطمینان کامل از پایدار بودن آن، از نگهدارنده جدا شوند .

📍14 ) در مواردی که ستون*های آهن روی هم قرار می گیرند نباید بیش از یک طبقه ستون بدون جوشکاری و اتصالات لازم روی ستون زیرین قرار داده شود .

📍15 ) هنگام بارندگی شدید و وزش بادهای سخت و یخبندان ،از نصب و بر پاداشتن تیرهای فلزی خودداری کنید .

📍16 ) انجام جوشکاری الکتریکی روی داربست*های آویزان که با کابل نگهداری می شود مجاز نیست .کابل*های دستگاه*های جوشکاری الکتریکی باید دارای روپوش عایق مطمئن و بدون زدگی باشد .

📍17) از گذاشتن بار و تکیه دادن داربست به کارهای بنایی که ملات آن به*طور کامل سفت نشده خودداری کنید. کارگران را نباید به بالا بردن و پائین آوردن بار و ابزار کار محکم یا سنگین به وسیله نردبان وادار کرد .

📍18 ) هنگامی که کارهای بنایی در طبقات زیر انجام می شود ، باید سقف یا پوشش مناسبی برای نصب و بر پا داشتن تیر آهن و کارهای بتنی و نصب سنگ در طبقات قرار داده شود تا کارگران از سقوط مصالح از طبقات بالا ایمن باشند.

📍19 ) ظرف محتوی قیر داغ نباید در محوطه بسته نگهداری شود مگر آنکه قسمتی از محوطه باز بوده و تهویه به*طور کامل و کافی انجام گیرد .

📍20 ) بالا بردن آسفالت یا قیر داغ به*وسیله کارگر و نردبان ممنوع است. شعله*های باز،مشعل،کبریت مشتعل و وسایل مشابه نیز نباید در مجاورت دهانه*های مجاری فاضلاب، خطوط اصلی گاز و مجاری مشابه قرار داده شود .

📍21 ) برای گرم کردن بشکه*های محتوی قیر باید ابتدا قسمت فوقانی قیر در ظرف ذوب شود. از حرارت دادن و تابش شعله به قسمت*های زیرین ظرف قیر در ابتدای کار خودداری کنید

E.Zend بازدید : 720 دوشنبه 16 آذر 1394 زمان : نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
این سایت در سال 1393 با هدف پیشبرد آموزش و بالا بردن سطح آگاهی و توان علمی دوستان در زمینه معماری راه اندازی گردیده. امیدواریم بتوانیم گامی کوچک اما موثر برای دانشجویان و اساتید محترم برداریم.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 926
 • کل نظرات : 15
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 74
 • آی پی امروز : 204
 • آی پی دیروز : 275
 • بازدید امروز : 970
 • باردید دیروز : 988
 • گوگل امروز : 13
 • گوگل دیروز : 16
 • بازدید هفته : 18,184
 • بازدید ماه : 41,889
 • بازدید سال : 385,583
 • بازدید کلی : 1,971,797